Ako vznikajú ilustrácie

Tvorba ilustrácií je fascinujúci proces. To, čo sa môže laikovi javiť ako obrázok nakreslený za pár hodín, môže byť v skutočnosti výsledok práce niekoľkých dní až týždňov. Že ide o komplexnú disciplínu, ukážeme na príklade nášho webu. Pre bluekiwi.sk sme vytvorili šesť ilustrácií, kde každá vystihuje jednu zo služieb, ktoré ponúkame.

Idea

Na začiatku je nápad. V lepšom prípade dokonca nápady. V tejto fáze sa snažíme vygenerovať čo najviac konceptov a ideí, od suchších a konzervatívnejších až po – častokrát – úplné šialenosti. Následne sa z daných nápadov vyberajú tie, ktoré majú najväčší kreatívny potenciál, najlepšiu schopnosť osloviť našu cieľovú skupinu a dokážu zaujať originalitou bez toho, aby museli kričať krikľavými farbami a išli mimo vkus.

V prípade našich ilustrácií po mnohých úvahách nakoniec vyhral náš najosobnejší motív – modré kiwi, ktoré máme aj v logu. Vedeli sme, že keď to dobre spracujeme, vznikne niečo, čo bude unikátne a nezameniteľné s množstvom ďalších ilustrácií na trhu.

Skicovanie

A tak sa začalo pracovať na koncepte. Vzniklo množstvo skíc, na ktorých sme hľadali čo najlepšie zobrazenie pre modré kiwi. Aj keď sme zvažovali použitie zvieratka kiwi, nakoniec z rôznych dôvodov vyhral motív originálnych postavičiek – niečo medzi kiwi a človekom. Áno, znie to divne, ale keď sa to hodilo na papier, bola táto idea viac predstaviteľná. Posúďte sami.

Digitalizácia a prevod do vektorov

Po tom, ako sme mali vymyslené a ceruzkou rozkreslené scény tak, aby čo najlepšie vystihovali naše jednotlivé služby, prišla na rad digitalizácia. Otvoril sa grafický program a všetko sa to nakreslilo do kriviek (vektorov). Vďaka tomu vieme potom s obrázkom lepšie pracovať a napríklad zväčšovať ho prakticky neobmedzene bez straty ostrosti alebo skúšať rôzne farebné alternatívy.

Ilustrácie rozkreslené do vektorov vyzerajú nejako takto:

Výber farieb

Keď už máme všetky scény rozkreslené, začíname vyberať farby. Tu sme to mali jednoduché, lebo už aj predtým mala každá hlavná služba svoju vlastnú farbu. Bolo teda treba akurát nájsť vhodný (modernejší) odtieň. Keďže v poslednom čase „fičia“ pastelové a matné farby, vedeli sme, že také chceme aj na svojom webe.

Aplikácia farieb na ilustrácie

Keď už boli vybraté a zadefinované farby, stačilo nimi len vyplniť jednotlivé ilustrácie.

Detaily

Predposledným krokom je pridanie detailov ako tiene, odlesky, objekty v pozadí a rôzne predmety, ktoré robia scénu plnšou a uveriteľnejšou.

Textúra a šum

Posledným krokom je pridanie nedokonalostí. Aby ilustrácie nepôsobili príliš lesklo a „vypulírovane“, je potrebné pridať do nich pár nedokonalostí. Konkrétne sú to šum a jemná textúra. Tieto detaily nie sú viditeľné na prvý pohľad a veľa grafikov na ne kašle, no práve ony tvoria často rozdiel medzi dobrou ilustráciou a perfektnou ilustráciou.

Pridanie nedokonalosti do ilustrácie tak paradoxne prispieva k jej dokonalosti.

Všetky ilustrácie tiež nájdete na našom webe. Stačí si preklikať jednotlivé sekcie :).